Прием на медикаменти от кърмещи майки

Най-честите въпроси, които майката си задава и притесненията които има относно приема на определен медикамент са:
– Дали медикаментът ще окаже влияние върху бебето?
– Дали ще повлияе на количеството на произвеждано мляко?
– Какви са рисковете при евентуално отбиване на детето?
– Какви други алтернативи има?

В много малко случаи е наложително да се спре да се кърми, едва около 1-2% от майчината доза преминават и достигат до бебето чрез кърмата. Някои медикаменти, които имат големи молекули изобщо не достигат до детето.

Колкото по-малко на възраст е бебето, толкова по-трудно е неговият организъм да се справи с излъчването на даден медикамент. Това се дължи на все още ненапълно узрялата ендокринна система и незрелите бъбреци и черен дроб. От значение е също така и теглото на бебето. Например едно дете, което тежи по-малко от друго което е с по-голямо тегло, но са на една и съща възраст, ще се справи по-трудно с елиминирането на лекарството. Ако детето приема вече твърда храна или бива дохранвано и с адаптирано мляко, то дозата на медикамента попаднал в кръвообращението му ще е още по-ниска.

Това, че даден медикамент е разрешен по-време на бременност не означава, че е напълно съвместим с кърменето.
Често лекарите и фармацевтите казват на майките да спрат да кърмят с аргумента, че няма достатъчно проучвания за даденото лекарство. Истината е, че всъщност има такова, но е върху по-малък брой на кърмени деца. А за огромна част от лекарствата има достатъчно такива проучвания. И наличието на цялата тази информация им дава достатъчно основание да кажат „Продължавайте да кърмите Вашето бебе, това е най-доброто, което можете да направите“.

Всъщност рисковете да не кърмите понякога са по-големи от влиянието на приетото лекарство. Малките деца са много често доста привързани към кърменето. Да принудиш едно дете изведнъж да спре да суче е свързано с доста голям стрес, както за майката така и за самото дете.

Някои лекарства изобщо не достигат до кърмата, поради високото им молекулно тегло.

Някои медикаменти преминават в кърмата, но не биват абсорбирани от гастроинестиналният тракт на детето. Такива например са
– Инхибитори на протонната помпа, използващи се за лечение на гастро езофагеален рефлукс, напр. Пантопразол. Те биват неутрализирани от стомашната киселина на майката, оставяйки предпазен филм предпазващ стомашната лигавица. Минималното количество, което преминава в кърмата, също бива неутрализирано от стомашните киселини.

Някои антибиотици също така преминават в кърмата, но те не се абсорбират от гастроинтестиналният тракт на бебето, Такива са Гентамицин, Тобрамицин и Ванкомицин. Каквото и да е количеството на приетият антибиотик, то то завършва в памперса на детето. Някои казват, че се променя микробиомът, но, ако се премине на адаптирано мляко, той ще се промени също. От друга страна, ако се прекъсне кърменето за седмица, или 10 дена например, то това със сигурност ще е края на кърменето въобще. Някои доктори казват, че бебето може да реагира с алергична реакция към антибиотика, ако премине към адаптирано мляко може да реагира с такава реакция към самото мляко.

Защо гинеколога, педиатъра или фармацефта ми казват да спра да кърмя?
Понякога, дори и да са си направили труда да прочетат какво написано в листовката на даден медикамент, то тази информация не е достатъчно добра и изчерпателна. За доста от лекарствата е написано, че не трябва да се взимат по време на кърмене, или да се консултирате с Вашия доктор. Фармацевтичните компании пишат това за да избегнат всякакви медицински и законови отговорности. И какъв е смисълът да попиташ доктора си, като той се съгласява с всичко, което кажат производителите на медикаментите?
Друга причина поради която докторите казват, че трябва да се спре кърменето е, че те вярват в това, че кърменето и адаптираното мляко е едно и също.

Публикувано в Бебешки продукти. Постоянна връзка.

Коментарите са затворени.